Bolesti hlavy, migrénu a nespavost léčí pohoda, klid a ticho
V současné době slyšíme o těchto třech pojmech velice často. Příčin může být hned několik, ale v souvislosti s dnešní uspěchanou a napjatou dobou by se dalo říci, že hlavní příčinou bolestí hlavy, migrény a nespavosti je stres, chybná životospráva a přetížení organismu. Mnoho z nás má geneticky zakódovanou obrannou reakci samotného organismu proti všem negativním vnějším vlivům, avšak je-li míra zátěže již pro organismus neúnosná, projevy spojené s potížemi v oblasti hlavy patří mezi nejčastější. Ovšem, že další vnější vlivy, mezi které řadíme např. pokles atmosférického tlaku nebo náhlou změnu počasí můžeme taktéž namítnout, ale jednoznačně nastartuje zdravotní problémy zvýšená psychická námaha, stres, nadměrný hluk, přetížení organismu či metabolické selhávání. Vše dohromady si pohrává s naším zdravím jako kočka s myší. V hlavě je základ buď našeho zdraví, nebo našich nemocí. Bolesti hlavy, migrénu nebo nespavost mohou způsobovat i další faktory, kterými jsou např. potraviny. Pokud budeme konzumovat nadměrné množství čokolády, vína, kakaa, sýry nebo alkohol, přejídat se nebo naopak hladovět, můžeme se spolehnout, že četnost bolestí hlavy, migrény a nespavosti znásobujeme. Bolesti hlavy ucítíme i při nedostatečném pitném režimu. U žen se nepříjemné stavy spojené s bolestmi hlavy či migrénou znásobují navíc v období menstruace nebo užíváním hormonální antikoncepce, která je po celém světě masivně rozšířená, avšak k životu ženy vůbec není nutná. Opatrní bychom měli být i při nadměrném užívání léků ze skupiny analgetik tj. léky tišící bolest. Příjem analgetik do organismu má velice nepříznivý projev spojený s pěstováním si tzv. transformované migrény, aniž bychom si uvědomili, že v podstatě vytloukáme klín klínem. Vezmeme si prášek na migrénu, pak další a ještě další a už jsme v začarovaném kruhu, ze kterého se špatně vystupuje.
Migréna by se dala zařadit mezi stejnou skupinu nemocí, mezi které patří zároveň epileptické záchvaty. Ty však na rozdíl od migrény, nejsou tolik frekventované. Počet migrenózních lidí je oproti epileptikům mnohonásobně vyšší. Migréna je řazena mezi civilizační choroby, se kterými je všeobecně velice úzká spojitost mezi psychickým stresem, chybnými stravovacími návyky a nedostatkem pohybu. Nadměrná konzumace mléčných výrobků a masa, kde je obsaženo mnoho živočišných bílkovin, lidem trpícím migrénami vůbec neprospívá. Vyšší příjem proteinů bolesti hlavy naopak podněcuje, takže se pravidelné a správné stravování jeví jako mnohem účinnější prostředek než jakýkoli jiný lék, který na migrénu stejně neexistuje. Používají se dodnes jen léky tlumící příznaky, jež nás varují, že náš nervový systém strádá.
Zastavme se a naučme se říkat: "Ne, tudy cesta nevede!"
Život nám všem utíká tryskovou rychlostí a my do toho všeho ještě popobíháme. Jak může ve zkratce vypadat jeden den někoho z nás? Ráno zvoní budík, vstaneme, rychle do koupelny, snídaně žádná, možná si někdo z nás koupí „cosi podivného k jídlu“ cestou do zaměstnání, kde skoro celý den prosedí u počítače, za volantem nebo prostojí. Odpoledne rychle na nákup, připravit si nějaké jídlo, čemuž se plnohodnotná večeře většinou říci nedá, pak zkontrolovat děti, jak jsou na tom s přípravou do školy, rychle něco poklidit, hodit prádlo do pračky, vyžehlit si triko nebo košili na zítra a sednout si psychicky i fyzicky unavení večer k televizi nebo opět k počítači. Kdy půjdete spát? Asi tak kolem půlnoci, možná až po půlnoci, protože právě vy jste člověk, který dříve neusne a hlavou se vám honí myšlenky, co jste kde ještě měli udělat a na koho či na co jste zapomněli. Jak dlouho vám to asi vydrží právě váš organismus tolerovat? Možná dlouho, ale může se stát, že se jednoho dne příšerně zaleknete verdiktu lékaře! Kdybychom tak měli tlačítko na své hlavě, kterým bychom se mohli vypnout stejně tak, jako počítač, televize nebo auto. To by bylo skvělé, ovšem žádné tlačítko u člověka neexistuje, a tak se musíme naučit zastavit se sami.
Psst, nemluvte! Podívejte se na obrázek, vnímejte to naprosté ticho a vydejte se na svou vlastní cestu…
Potřebujeme klid a ticho
Vše se vším souvisí a v případě stresového způsobu života čekejme v průběhu své životní cesty nemoc. Žádné civilizační nemoci ve většině případů ovšem vůbec nemusíme mít. Ve své podstatě si je přivoláváme jen my sami. Současnost je v dnešní době hodně zaměřená na peníze, které vládnou světu. Nikde nerostou na stromě a je jich stále více a více potřeba, a proto musí většina z nás chodit každé ráno do zaměstnání. Koho z vás baví vaše práce? Odpověď většiny jistě bude: "Mně ne, ale potřebuji peníze!" Menšina šťastlivců vykonává právě to své vyvolené povolání, které navštěvují rádi a naplňuje je, a tak by to mělo být. Většina populace ovšem denně prožívá pravý opak. Stres v zaměstnání, stále vyšší nároky na život a sledování událostí, které již proběhly, je nedílnou součástí většiny populace, namísto toho, aby se každý soustředil sám na sebe a svou rodinu, na současnost a plánoval budoucnost. Informací jsou kolem nás miliardy, a pokud se je nenaučíme selektovat, vždy se budeme točit stále dokola, nikdy nenajdeme cestu ven a ovládne nás akorát bolest hlavy či další nepříjemná nemoc. Změnit to můžeme jen my sami! Imunitní systém každého člověka je v současné době tak přetížený, že nestačí eliminovat a likvidovat negativní podněty z okolí dostatečně rychle tak, aby se člověk cítil fit a zdráv a nemoci nás proto zasahují čím dál častěji. Mnozí z nás již dávno pochopili, že je to záměr systému, do kterého se lidé nechávají velice lehce vtahovat. Jako pavouk spřádá dnešní nastavený systém své sítě na všechny lidi, kteří se nenaučí správně hospodařit nejen se svým časem, ale hlavně postavit se něčemu, s čím nesouhlasí a žijí život, který chce systém a nikoli ten, který by si přáli sami mít. Výsledkem jsou negativně nastavené myšlenky rozlévající se po našem těle jako kyselina. Vše kolem nás je tak inovované, až je to předimenzované. Ani partnerské vztahy nejsou žádnou výjimkou a mnoho lidí se v partnerství vystavuje nebezpečnému stresu kolikrát mnohem více než v zaměstnání. Jednotlivé prvky, kterými jsou právě peníze, zaměstnání, výkon, informace, reklamy, politické situace, spotřební zboží, letáky, chybné potraviny, poutače na užívání léků a další miliony věcí, tvoří dohromady jeden celek, který je nám vtloukán podvědomě do hlavy jako hřebík, který v hlavě vadí přece každému, a to bez rozdílu. Proč si tam většina lidí hřebík nechává, zůstává však záhadou, protože stačí hřebík pouze vyndat. Po krátké době nakonec zjistíme, že bolesti hlavy zmizely a my můžeme klidněji večer usínat. A o to nám přece jde…
11. 5. 2015
|