Přírodní produkty jsou prospěšné pro lidské zdraví a jejich výrobou a koupí podporujeme zároveň lepší životní prostředí

EPA a DHA

Tuky neboli lipidy jsou estery vyšších mastných kyselin s trojmocným glycerolem. Tuky se rozdělují do několika skupin a člověk konzumuje všechny z nich. Když slyšíme slovo tuk, představíme si bílý pruh na mase nebo v salámu. Nemůžeme však všechny tuky házet do jednoho pytle se slovy, že organismu škodí. Podobné je to i s hormony. Stejně jako některé tuky, tak i některé hormony musíme v organismu podporovat, aby metabolismus v našem organismu fungoval tak, jak má. Bez některých tuků, stejně jako bez některých hormonů se jednoduše naše tělo neobejde.

Ve velké míře konzumujeme zejména nasycené tuky. Jedná se právě o tuky obsažené v mase, uzenině, ale i mléčných výrobcích, másle a některých olejích např. palmovém. Nemůžeme však jednoznačně říci, že maso a
mléko díky vyššímu podílu nasycených mastných kyselin organismu škodí. V mase je např. mj. obsažena také konjugovaná kyselina linolová (CLA), která zvyšuje metabolismus.

Dalšími jsou mono-nenasycené tuky. Jedná se o mastné kyseliny řady Omega 9. Charakteristickou vlastností Omega 9 je tekutá konzistence v pokojové teplotě a tuhá konzistence v chladu. Asi nejznámější je kyselina olejová, která je zastoupena především v olivách, olivovém oleji, ale např. i v drůbežím mase nebo ořeších. S ořechy však opatrně, neboť jsou to prokázané alergeny a jsou velmi často napadány aflatoxiny (plísně z rodu
Aspergillius
vyskytující se ve volné přírodě), což jsou prokázané karcinogeny. Ve stopovém množství je další mono-nenasycenou kyselinou známa také kyselina eruková, která je přítomna v brukvovitých rostlinách jako je např. řepka olejná. Kyselina eruková je však považována za toxickou, neboť způsobuje fibrózu srdečních buněk, a proto se odrůdy řepky užívané v potravinářství cíleně pěstují převážně bez obsahu této kyseliny. Hlavní využití řepky je zejména jako alternativní palivo tzv. bionafta.

Poslední skupinou jsou poly-nenasycené mastné kyseliny. Ty mají pro náš organismus největší význam. Všichni je známe pod názvem Omega 3 a 6 mastné kyseliny. Omega 3 se vyskytují  v rostlinách, mořských řasách a zejména v mase mořských ryb.

mořské ryby

Omega 6 jsou přítomny v brutnákovém oleji nebo v sušeném ovoci. Mezi hlavní zástupce Omega 3 mastných kyselin patří EPA a DHA. EPA (kyselina eikosapentaenová) je významná zejména v boji proti kardiovaskulárním onemocněním. Snižuje vysoký krevní tlak, rozšiřuje cévy a zabraňuje shluku krevních sraženin. Posiluje imunitní systém a má protizánětlivý účinek. DHA (kyselina dokosahexaeonová) je nepostradatelná pro zlepšení mozkových funkcí, koncentraci a lepší paměť. Nedostatek této kyseliny je spojen s mnoha závažnými onemocněními. O jejím pozitivním vlivu před hyperaktivitou, depresemi a úzkostmi není pochyb. Dostatek DHA v organismu předchází Alzheimerově chorobě, Parkinsonově chorobě nebo roztroušené skleróze. Příznivého účinku normální činnosti srdce, zraku a mozku se dosáhne při přívodu 250 mg EPA a DHA denně. Omega 6 mastné kyseliny oproti Omega 3 mastným kyselinám naopak podporují záněty a napomáhají bolesti. Obojí však v dobré víře uzdravování ran. Omega 6 mastné kyseliny také naopak snižují imunitu oproti Omega 3 mastným kyselinám, takže jsou účinné v boji proti alergiím. Oba druhy kyselin Omega 3 a 6 jsou uloženy ve fosfolipidech, odkud jsou dále metabolizovány pomocí enzymu fosfolipázy na eikosanoidy. Eikosanoidy jsou nazývány buněčnými hormony, jejichž životnost v organismu by se dala přirovnat k jepičímu životu tj. tak krátkému. Působí v našem organismu na receptory, které dále přenášejí informace k reprodukčním orgánům, cévnímu systému, ovlivňují v našem organismu stav horečky či bolesti a mnoho dalšího. Můžete znát prostaglandin, o kterém je zmínka v ŘASE SPIRULINĚ ,avšak podrobnější informace o eikosanoidech získáte spíše u lékaře z oboru imunologie. Více se můžete dočíst také na níže uvedeném zdroji. Nicméně bez eikosanoidů se naše tělo neobjede, a proto i z tohoto důvodu je příjem Omega 3 a 6 pro náš organismus velmi důležitý.

Pozn. Prostaglandiny patří také k významným mediátorům alergie zprostředkované IgE. Jejich nadměrné množství v organismu může vyvolat alergickou reakci.

Vysoký obsah Omega 3 mastných kyselin je v RYBÍM OLEJI

Zdroj: http://lipidlibrary.aocs.org/

Foto: Morguefile

13.6.2011

contents ©2024 www.bionebe.cz | Standa-David.com