Přírodní produkty jsou prospěšné pro lidské zdraví a jejich výrobou a koupí podporujeme zároveň lepší životní prostředí

Co nám prozradí naše nehty?

Na nehty se v současné době pohlíží spíše jako na krásný módní doplněk, avšak málokdo si uvědomuje, že přírodní nehty nám mohou prozradit také zdravotní stav některých našich orgánů. Protože jsou, zejména u žen, celé zabarvené různými dekoračními barvami, odstíny, zdobené různými barevnými tečkami, proužky apod., nelze z nich vyčíst vůbec nic. Pod krásným obalem ale můžeme najít vážné nedostatky. Mnohdy si ani nevšimneme, že nám právě nehty vysílají signál, abychom se začali soustředit více na své zdraví a zpozorněli. Mnoho žen využívá tuto pestrobarevnou slupku k tomu, aby skryly nedostatky projevující se na nehtech, místo toho, aby samotný problém řešily. A co všechno nám mohou nehty prozradit? Přírodní nehty potřebují mnohem větší péči než pouhé pestrobarevné obrázky. Potřebují hlavně stříhat, pilovat, tvarovat a leštit. To vše je však pouze povrchní úprava. Pokud se v organismu dějí nepřirozené pochody, právě nehty nás mohou varovat. Prozradí nejen naše povolání, ale také prodělané nemoci, jak funguje náš organismus nebo nemoci, které se začínají projevovat.
Nehty jsou tvořeny převážně keratinem. Jedná se o stavební bílkovinu nepostradatelnou nejen pro nehty, ale zároveň také pro VLASY a chlupy. Keratin je nerozpustný ve vodě a nehty jsou díky tomu tvrdší a odolnější. Narozením člověka můžeme pozorovat změny nehtů. Děti mají nehtíky jemné a velmi lehce se mohou lámat. Postupem času nehty tvrdnou a ve starším věku rostou stále pomaleji, žloutnou, tloustnou a nejsou již tak průsvitné jako v mládí. Tloustnutí nehtů je přirozený proces, projevující se hlavně u starších osob. Ovšem tloustnutí nehtů je spojeno také s mnoha potížemi, zejména při chůzi, a to bývá mnohdy velmi nepříjemné. Úprava takových nehtů je pak velmi obtížná a je třeba věnovat nehtům větší péči. Pod tlustými nehty se může také skrývat infekce nebo signalizovat cukrovka. Většinou je však tloustnutí nehtů spojováno s projevy stárnutí. Informace potřebujeme především za svého života, a proto ani mýtus o tom, že nehty rostou ještě po smrti, nevyvolávají důležité otázky. Zajímá nás především přítomnost a to, aby naše nehty byly hladké, tvrdé, beze skvrn, podivných tvarů a nepřirozených zabarvení.

přírodní nehty


Změny na nehtech

Nejčastěji nás zajímají bílé skvrny na nehtech. Objeví se u lůžka nehtu a pomalu s nehtem odrůstají. Lékaři je nazývají leukonychie. Mnozí je spojují s nedostatkem vápníku, avšak prává příčina se skrývá v poruše keratinizace (rohovatění). Jde o zcela běžný proces, který časem vymizí, anebo nás začíná nehet varovat o nástupu kožní nemoci, kterou je ekzém či psoriáza (lupénka). Bílé skvrny na nehtu mohou být příčinou také onycholýzy, tj. oddělení nehtu od nehtového lůžka. Pokud si přiskřípneme nehet lehce do dveří, může se objevit nepravidelná bílá skvrnka, která časem odroste a neznamená nic vážného.

Modrá barva na přírodním nehtu zcela jistě není tak krásná jako uměle vytvořený lak a může znamenat mnohem vážnější příčinu. Modrá barva na přírodním nehtu může být spojována s užíváním některých léků, může znamenat podchlazení našeho organismu, ale zároveň i nastupující cyanózu (nedostatečné okysličení krve), a s tím související Raynaudovu nemoc. Raynaudova nemoc je spojována s poruchami cévního systému. Přesná příčina není dosud objasněna a je spojována zejména s přehnanou reakcí organismu na chlad. Lidé pracující v chladném prostředí (mrazáky, lednice), používající studenou vodu, kde si omývají stále ruce apod. by se měli chladu vyvarovat a používat rukavice. Raynaudova nemoc se léčí zejména dodáním dostatku vitamínů a minerálů do organismu. Jedná se o vitamín C, E, SELEN, HOŘČÍK , RYBÍ OLEJ a z bylin se doporučuje užívat JINAN DVOULALOČNÝ (GINKGO BILOBA)ZÁZVOR . Ovšem opět tu vyvstává otázka, že práce nás živí, těžko hledáme jinou, tak co s tím? Jediné co můžeme dělat je uvědomit si priority.

Žlutá barva nehtů je spojována zejména se silnými kuřáky, žloutenkou (onemocnění jater) nebo lidmi, kteří užívají tetracykliny. Další vážnější příčina může být nehtová plíseň. Nehtová plíseň je nejrozšířenější a nejnepříjemnější onemocnění viditelné přímo na nehtech, zejména u nohou. Navíc je doprovázena silným zápachem nehtů. Nehtová plíseň může být nepříjemná zvláště v letním období. Chceme chodit naboso - páni v sandálích, dámy v pantoflíčkách a kvůli plísňovému onemocnění nehtů své nohy skrýváme v ponožkách a uzavřených botách. Přiznejme si, že nehtovou plíseň tímto neléčíme, ale naopak, podporujeme a zhoršujeme. Pokud je žlutá barva navíc doprovázena lehce namodralou barvou, může se jednat dokonce o příznak cukrovky.

Stejně jako změna barvy celého nehtu může hrát všemi barvami samotný měsíček nehtu. Azurový měsíček nehtu může signalizovat hromadění mědi v játrech tzv. Wilsonovu chorobu. Měď je sice esenciální prvek, ale při práci s mědí je třeba mít se vždy na pozoru, neboť nadměrný příjem mědi je pro organismus toxický. Podobně je na tom také stříbro (není esenciální prvek), při jehož toxicitě je měsíček nehtu zbarven do modrošeda nebo toxicita fluoru (je esenciální prvek), kde barva nehtového měsíčku hraje hnědou až černou barvou (pokud jsme si ovšem pořádně nepřiskřípli nehet a neprojevila se nám zčernalá sražená krev). Příliš červený nehtový měsíček může signalizovat srdeční onemocnění. Očividně to vypadá, že jsme z nehtového měsíčku popsali pomalu celé BAREVNÉ SPEKTRUM , související s mnoha nemocemi.  Bohužel, barvami nehtový měsíček zpravidla nehraje a vždy je za tím třeba hledat příčinu. Stejně jako barvy, také tvary nehtů mohou signalizovat změny v našem organismu.

Nehty směrující dolů, vypadají nejen nehezky, ale jejich příčinu bychom mohli hledat zejména při onemocnění jater nebo střevních chorob. Bývají také spojovány s chronickým plicním onemocněním. Takto směrované rostoucí nehty se nazývají paličkovité, kde příliš měkká tkáň pod tvrdým nehtem způsobuje jeho vyboulení. Protože o těchto příznacích často nejsme dostatečně informováni, přehlédneme je a nehet si pak zkrátka roste tak, jak my nechceme. Jejich návrat do původní lehce zaoblené polohy je pak velmi obtížný, spíše jde o trvalé zakřivení.

Máte-li nehty rostoucí opačným směrem, tedy nahoru tzv. miskovité nehty, lékaři označovány jako koilonychie, vyzkoušejte vyšší příjem živin do organismu. Zejména supermolekula vitamín B12 a příjem železa (je esenciální prvek) mohou pomoci tento nezvyklý tvar poopravit. Jinou příčnou miskovitých nehtů může být používání parafínu, který je vyroben z ropy (dehtu). Parafín se dosud používá v mnoha odvětvích a je přidáván i do kosmetických přípravků. Pokud s parafínem pracujete, opět zůstává na vás, jakou prioritu zvolit. Vaše zdraví nebo vaše povolání? Velmi těžká otázka současnosti!

Nejčastější důvod, proč navštěvujeme nehtová studia bývá lámavost nehtů. Pokud má některá žena zlomený nehet, připadá si, jako kdyby si ráno nevyčistila zuby nebo se neučesala. Nehty si můžeme zlomit celkem běžně při vykonávání ruční práce nebo při zaměstnání a nemusíme mít potíže s jejich lámavostí. Mnohdy nám ale chybí železo, vitamín A nebo má mnoho žen potíže se štítnou žlázou, a lámavost nehtů je pak důsledek. Důležitá také bývá ochrana rukou při práci s čisticími prostředky. Obsahují aditiva, která mohou mít na lámavost nehtů a ruce celkově velmi negativní vliv.

Z výše uvedeného vyplývá, že bychom neměli maskovat nedostatky na svých nehtech, které můžeme eliminovat, pokud o nich víme. Léčba nehtových lůžek, tvaru nehtů, mykotických onemocnění a dalších nemocí s nimi spojených, pak vyžaduje užívání antibiotik nebo výslovně lékařské zákroky. Přitom se můžeme přičinit my sami tím, že budeme dodávat organismu potřebné živiny, které nám mohou ušetřit čas i peníze za případnou léčbu a rekonvalescenci. Odborně upravené nehty z nehtových studií jsou vskutku okouzlující a krásné, avšak máte-li s nehty potíže, poraďte se raději s odborníkem a nesnažte se tyto potíže maskovat. Za čas by vám to plody určitě nepřineslo.

Foto: Morguefile

26.7.2011

contents ©2024 www.bionebe.cz | Standa-David.com