Přírodní produkty jsou prospěšné pro lidské zdraví a jejich výrobou a koupí podporujeme zároveň lepší životní prostředí

Červené víno je bohaté na polyfenoly

Předem bychom chtěli upozornit, že tento článek není nabádání ke konzumaci alkoholu. Všichni jistě víme, že nadměrné množství alkoholu škodí a postihuje z orgánů nejvíce játra. Ostatní tkáně jsou na tom o trochu lépe, neboť nejdříve dochází k naředění alkoholu v krevním oběhu. Všichni výrobci, distributoři, znalci a prodejci vín dobře vědí, jaké účinky má střídmé popíjení vín na lidský organismus. Pokud víno navíc konzumujete k jídlu, alkohol se pomaleji vstřebává do krve, a tak jsou játra a další orgány vystaveny účinku alkoholu podstatně méně. O cirhózu jater, která je neléčitelná a končí smrtí, zcela jistě nikdo nestojí a také jistě všichni víme, že alkohol za volant nepatří! Jedna sklenka červeného vína k jídlu denně se však může stát vhodným doplňkem k podpoře zdraví. Stále se mluví o flavonoidech, které jsou součástí mnoha rostlin, bylin nebo ovoce a přidávají se čím dál tím více do funkčních potravin a doplňků stravy. Rostlinná říše skrývá mnohé cenné látky, které lidstvo dosud ještě ani neobjevilo nebo nezná jejich účinky. Co však výzkumy prokázaly je, že červené hroznové víno obsahuje látky, kterým se říká polyfenoly, mezi které patří skupina flavonoidy. Flavonoidů je skutečně mnoho, a protože zde čteme o hroznovém víně, zajímají nás konkrétní flavonoidy, kterými jsou procyanidiny. Procyanidiny jsou v červeném víně zastoupeny z flavonoidů nejvíce a jedná se látky, které nám podporují zdravé srdce a zdravý cévní systém.

Polyfenoly

Polyfenoly jsou významnými ANTIOXIDANTY . Nejvýznamnější vlastností polyfenolů je zabránění oxidace tzv. LDL CHOLESTEROLU (zlého cholesterolu). Všichni jistě víme, že nám často lékaři vyřknou ortel, že máme vysoký cholesterol a měli bychom jej snížit. Většinou se doporučuje úprava jídelníčku, pohyb a hubnutí. LDL cholesterol se hromadí na stěnách cév a velmi špatně se vylučuje. Na cévních stěnách může vyvolat záněty, podněcující rozvoj aterosklerózy. Polyfenoly mají úkol chránit tyto cévní stěny před LDL cholesterolem a jeho oxidačními schopnostmi. Polyfenoly jsou obsaženy jak v čerstvém hroznovém víně, tak ve víně s obsahem alkoholu.

Procyanidiny

Procyanidiny patří do skupiny flavonoidů, jejichž nadskupinou jsou rozsáhlá skupina - polyfenoly. Procyanidiny se nacházejí v jadérkách červeného hroznového vína. Logicky z toho vyplývá, že pokud konzumujete čerstvou šťávu z hroznového vína, nejsou zde procyanidiny zastoupeny, neboť jadérka zůstávají v odšťavnovačích. Pokud někdo konzumuje čerstvé červené hroznové víno i s jadérky, pak váš organismus procyanidiny přijímá. Avšak mnoho lidí jadérka odstraňuje ze zdravotních důvodů (mohou ucpávat průchodnost střev). Pokud však konzumujete kvašené červené víno, procyanidiny se do vína uvolňují během kvasících procesů a pitím červeného vína procyanidiny putují zároveň do vašeho organismu. Barvu hroznového vína nám zajišťují látky, kterým se říká antokyaniny. Jsou obsaženy zejména ve slupce bobulí. Z modrého hroznového vína tak můžeme získat víno bílé, které je před kvašením zbaveno jak slupek, tak zároveň jadérek. Z toho důvodu je obsah procyanidinů v bílém víně z modrých hroznů téměř nulový. Zároveň je nutné podotknout, že není víno jako víno a obsah procyanidinů se ve víně může významně lišit. Významnou roli při jejich tvorbě může hrát klima a půda. Pokud nejste milovníky červeného vína, dalším bohatým zdrojem procyanidinů jsou např. brusinky nebo jablka.

Jak se říká: „Ve víně je pravda“, a pokud se navíc budeme řídit výrokem ….. „ Všechny látky jsou jedy, záleží na dávce “ ….. jak kdysi vyslovil Paracelsus, střídmá konzumace červeného vína našemu zdraví může jen prospět.

Pozn. Některé doplňky stravy s uváděnými účinky na lidské zdraví mohou být zavádějící, a proto je vždy lepší konzumace potravin s prokázanými účinky na lidské zdraví. Dle EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) byl např. zamítnut výrobek s účinkem snížení rizika chronické žilní nedostatečnosti zvýšením mikrocirkulace u výrobku viz zdroj http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/1691.htm

14.8.2011

Foto: Morguefile

contents ©2024 www.bionebe.cz | Standa-David.com