Přírodní produkty jsou prospěšné pro lidské zdraví a jejich výrobou a koupí podporujeme zároveň lepší životní prostředí

Zelená barva – barva svobody a volnosti

Mnoho lidí věří na náhody. Myslíte si, že existují nebo jsou karty našeho života předem rozdány? Přemýšleli jste třeba někdy, jakou roli hrají v našem životě barvy? Proč si zrovna oblékneme košili nebo halenku v té „své“ barvě? Proč si zrovna koupíme auto v té „své“ barvě nebo si tou „svoji“ oblíbenou barvou vymalujeme byt? Proč se nám zrovna líbí ta „naše“ barva? A proč zrovna článek o zelené barvě, když existuje široké spektrum barev? Zajímavé, viďte? Sousedovi od vedle se zrovna ta „naše“ barva zdá divná a dává přednost jiné. V minulosti psal o barvách Goethe a z hlediska vědy jistě všichni známe Newtonovo barevné spektrum. Stejně jako je každý člověk originál, tak i každá barva má svůj význam. Barvy k nám promlouvají a vrývají se nám do našeho podvědomí. Ovlivňují naše názory na okolní prostředí, naše pocity a chování. Přiznejme si tu svoji barvu – v tomto případě zelenou, barvu ani teplou, ani studenou, zkrátka střed barevného spektra – barvu volnosti a prostoru.

Barevné spektrum


Zelená barva je nejrozšířenější barvou na naší zeměkouli. Zelená je barva přírody - lesy, louky, zkrátka nedohledný prostor. V přírodě se cítíme volní a svobodní. Ve volné přírodě existuje mnoho odstínů zelené, avšak většinou právě na jaře nás zelená barva přírody probouzí ze zimného spánku a ovlivňuje nejvíce. Máme chuť se otevřít novým začátkům, udělat pokrok, něco vytvořit. Jarní odstíny zelené barvy jsou jasné, zřetelné a jako na semaforu nám velí: „Jeď.“ Patříte mezi lidi, co mají rádi zelenou barvu? Pak si položte otázku, zda je váš životní prostor takový, jaký byste si ho přáli mít. Definujte si sami hranice svého prostoru. Obklopte se zejména správnými lidmi, kteří vám váš prostor nebudou narušovat. Zelená barva k vám promlouvá, abyste se cítili lépe než možná doposud a byli vyrovnaní. Odstíny zelené barvy zároveň podporují přirozenost a harmonii, inteligenci a schopnost promlouvat k ostatním lidem spíše srdcem. Každý z nás má však u sebe v mysli skryt alespoň kousek zelené barvy i přesto, že tuto barvu nemá v oblibě. Početná většina z nás se totiž těší na poslední pracovní den v týdnu, kterým je pátek. Po pátku následují dny volna a únik od pracovních povinností, dny prostoru a svobody - sobota a neděle. Zelená barva se však prolíná do mnoha dalších odstínů, které se skládají také z barev jiných. Všichni jistě víme, že pokud smícháme barvu žlutou a modrou, vznikne nám odstín zelené. Opět to znamená, že vše se vším souvisí a v mysli těch, kteří mají rádi zelenou barvu, působí nevědomě barvy od zelené poněkud odlišné. Příkladem může být např. kuchyň ve vašem bytě či domě. Představte si stěny kuchyně ve svém bytě vymalované zelenou barvou. Proč právě zelená? Kuchyňské skříňky si zhotovujeme zpravidla ze dřeva, z barvy sice odlišné od zelené, avšak barvy, která má k zelené barvě velmi blízko, protože dřevo do přírody zkrátka patří. Zároveň zde připravujeme jídlo pro členy své rodiny a zde také naše pokrmy konzumujeme. Příprava jídla a jeho konzumace si přece zaslouží okolní barvu přírody. Vzpomeňte si např. na takový piknik v trávě, oběd na vaší zahradě pod zahradním altánem nebo na večeři ve vaší oblíbené restauraci, avšak nikoli uvnitř restaurace, ale venku pod slunečníkem na letní zahrádce. Pro mnohé je to zcela jistě velmi příjemné posezení. Stejně tak bychom se měli cítit i doma v domě nebo v bytě, pokud nám to počasí venku nedovolí. V zelené barvě je také skrytá kreativita a v přípravě jídla nám zelená barva může být i malou inspirací v přípravách pokrmů. Zelenou barvou se to přeci v samotných pokrmech jen hemží. Zelené jsou natě od zeleniny a celá zelenina, jíme zelené olivy, kořeníme si potraviny zeleným kořením, konzumuje ZELENÉ POTRAVINY S CHLOROFYLEM a mnoho dalšího. Očividně to vypadá, že zelená barva do kuchyně odpradávna patřila, patří a vždy by patřit měla.

A jak je to s oblékáním zelených oděvů? Oděvy si nevolíme náhodou, ovlivňuje nás mnoho aspektů a jedním z nich jsou naše nálady. Koupě oblečení je spojováno s naším momentálním vnitřním stavem a třeba i módním trendem, avšak módní trh s oděvy si trendy barvy žádá vždy různé. V současné době se jedná o společnosti nabízející oděvy třeba z konopného vlákna. Konopné vlákno je opět spojováno s odstínem zelené barvy. Pokud nejsme se světem barev dokonale obeznámeni, řídíme se kombinací barev spíše intuitivně. Máme-li rádi přírodu, inspirujeme se při koupi oděvů většinou přírodními barvami. Zelená barva vnáší do našeho šatníku a života čerstvý vzduch. Ovlivňuje naše dýchací cesty, vybízí nás k nepoznanému, ukazuje nám nedohledné možnosti prostoru a přináší nové nápady a myšlenky. Se zelenou barvou se dá pracovat v mnoha směrech. Vizualizací a kreativitou se zelenou barvou podporujete a harmonizujete okolí, ve kterém žijete právě vy.

17.7.2011

contents ©2024 www.bionebe.cz | Standa-David.com