Přírodní produkty jsou prospěšné pro lidské zdraví a jejich výrobou a koupí podporujeme zároveň lepší životní prostředí

Vánoce současnosti jsou plné stresu, shonu a především velký byznys

Čeká nás období hromadného zabíjení kaprů, drůbeže, skotu, prasat a také velká světová cukrová válka proti našemu organismu v podobě nejrůznějších sladkostí. Položme si otázku, co nám předvánoční shon vlastně přináší? Vyprázdní se nám peněženky v supermarketech, v horším případě uzavřeme nevýhodné úvěry, abychom si na Vánoce mohli dopřát něco, co vůbec nepotřebujeme, mrazáky napěchujeme masem tak, že nám vystačí přinejmenším až do Velikonoc, alkoholu na posilnění sebevědomí bude plný špajz, přibereme kila navíc, a vzhledem k počasí a nedostatku slunečního svitu budeme z toho všeho už tak unavení, že syndromu SAD dáváme na semaforu doslova zelenou. Takhle to děláme již mnoho let, takhle se nám to líbí, takový stres a nákupní horečky máme rádi, aniž bychom se zastavili a popřemýšleli, že pouhá iluze rozmanitosti potravin v našich domácnostech a předvánoční stres nás postupem času odnáší někam pryč, daleko od nádherného slova Vánoce.

Současná iluze Vánoc

Když bychom měli nastínit všem dobře známou písničku „Vánoce, Vánoce přicházejí“, tak zjistíme, že děda honí kapra pod skříní nebo teta, která každý rok peče vánočku, zřejmě bude dobrá akorát tak pro kočku. Prskavky zapálili dům, který táta rychle hasí, a všichni z toho stresu usnou a doufají, že už konečně bude zase rok od Vánoc klid. Otázkou po mnoho let zůstává, proč je všichni slavíme tímto způsobem? Vánoční svátky jsou především svátky křesťanské představující narození Ježíše Krista. Ježíš Kristus se ovšem nenarodil 24. prosince a v podstatě ani 25. prosince, protože přesné datum není známo, ale navzdory historii chodí 24. prosince do českých domácností Ježíšek, i přesto, že mnoho lidí nevyznává křesťanskou víru. Do kostelů, na rozdíl od opravdových křesťanů, chodí nevěřící jen tak na podívanou jako do cirkusu. Význam Vánoc zkrátka tkví pro nevěřící úplně někde jinde a úplně v něčem jiném! Určitě není pravý význam Vánoc ve shánění hromady dárků, které mnohokrát nikdo ani nepotřebuje nebo dárek obdrží hned 2x, v hromadném nákupovém šílenství potravin a už vůbec ne v obžerství, protože na Štědrý den bychom se dle skutečné víry měli celý den postit. Současné Vánoce si nevěřící lidé zkrátka vymysleli jen tak sami pro sebe a mnoho lidí vzdychá už od října slovy: „Vánoce? Nestraš, prosím tě!“

Vánoce

Vyzkoušejme letošní Vánoce trochu jinak

Začněme hned od toho nejzákladnějšího. Naučme se zvládat stres! Je jedno, jestli jsme klidné povahy nebo jsme temperamentní. V obou případech stres prožíváme, každý však po svém. Někdo hned vybouchne, má sklony k infarktu a někdo naopak vše dusí v sobě a zakrátko zjišťuje např. projevy alergie. Stres je náš nejhorší nepřítel, kterého všichni bez rozdílu máme a místo předvánočního klidu a pohody si ho sami vědomě přivoláváme. Zvyšujeme si krevní tlak, některým naopak klesá, podporujeme si žaludeční vředy, trpíme bolestmi hlavy nebo zatěžujeme trávicí soustavu nesmyslnými kombinacemi potravin. Lidově řečeno:“Plácáme páté přes deváté!“ Vložme do svých nákupních košíků proto raději ještě sojové boby. Obsahují LECITIN, který je považován za mistra ve výživě nervového systému.

Otázky komu co a za kolik koupím vypusťme z hlavy! Pokud našim blízkým na nás záleží, určitě je nenadchne žádný dárek, ale to, že jsme přišli na návštěvu. Chceme-li přesto nepřijít s prázdnou, pak květinou ženu neurazíme, láhví dobrého vína pány možná udivíme a košem plným sladké karamboly a litchi děti asi překvapíme.

Přestaňme si hrát na někoho, kým nejsme a buďme sami sebou! Předhazování movitých i nemovitých věcí, které kdo z rodiny obdržel pod vánoční stromek, vypovídá spíše o jednoduchosti našeho rozumu než o samotné finanční situaci jedinců či rodiny.

Eliminujme, nebo ještě lépe, zcela vynechejme velkou světovou cukrovou válku! Obrovské hromady rafinovaného cukru, kterého se spořádá během Vánoc, může závidět zcela jistě i samotný Mount Everest, jehož výška je přes 8000 metrů.

Nestresujme se, kolik dáme peněz komu do obálek! Spočítejme si každý svou vlastní výplatu a svou spotřebu. Kolik nám zbude? Na peníze v obálkách pod vánoční stromeček v každém případě rychle zapomeňme! Odkud tento nesmyslný zvyk přišel? Sami jsme si ho vymysleli, ale z tradic Vánoc určitě nepochází, takže v něm s klidným svědomím nepokračujme.

Nesnažme se zavděčit každému! Toto není v moci nikoho z nás, aby nás všichni měli rádi a tesknili po naší nepřítomnosti. Vždy se najde někdo, koho urazíme a kdo nás nemá rád, aniž bychom vůbec promluvili.

Nenechejme se ovlivnit reklamou na předvánoční zboží, slevy a výprodeje! V současné době se Vánoce staly jen honbou za ziskem a mnoho společností je jen využívá k vlastním potřebám. Lidské podvědomí je velice ovlivnitelné a ti, co již reklamní taháky prokoukli, mají o starost méně.

Místo shonu naopak před Vánoci zpomalme a zastavme se! Předvánoční úklid je noční můrou většiny mužů, ale už i žen. Mytí oken, praní koberců, utírání prachu, vyklízení skříní apod. předvánočních mánií nás všechny bez rozdílu psychicky i fyzicky vyčerpává. Ukliďme si proto i na Vánoce tak, jako by to byla třeba obyčejná neděle. Že to nestihneme? No a co? Uvědomme si, že lidé, co chtějí přijít na návštěvu, nás především rádi ve zdraví vidí a bude-li nás chtít někdo pomluvit, udělá to stejně.

K Vánocům patří klid, pohoda a přátelská atmosféra

Vánoce jsou svátky, které se nám líbí. Mohou se nám určitě líbit i bez finančního zrujnování a zdravotních problémů. Důležité je, že dýcháme jejich atmosféru, setkáváme se s lidmi, které máme rádi, na kterých nám záleží a které vždy rádi přivítáme ve svých domovech. Svítícím dětským očím plných radosti a natěšení určitě neodolá nikdo, a tak dárečky většina z nás svým dětem určitě koupí, i když jim můžeme udělat radost dárečkem v podstatě kdykoli jindy. Málokdo si dnes však představí Vánoce bez dětí a jejich smíchu, a proto Vánoce a děti k sobě v současné době neodmyslitelně patří. Vše je překrásně nazdobené a my můžeme jen tiše přihlížet a čerpat pohodu a klid, kterou naše tělo po celoročním pracovním vypětí tolik potřebuje. Vánoce jsou zažitý svátek po mnoho let i pro nevěřící a krásné od samého začátku až do jejich konce. Nejsou to svátky stresu, shonu, zdravotních problémů a psychického či fyzického vypětí, po kterých potřebujeme znovu dovolenou. Jaké si Vánoce uděláme, takové je budeme mít! A jestli před Vánoci, během nich nebo po nich vyslovíme větu:“ Ještě, že jsou Vánoce za námi, už jich mám plné zuby!“, pak jsme něco dělali špatně…

6. 11. 2014

contents ©2024 www.bionebe.cz | Standa-David.com