Přírodní produkty jsou prospěšné pro lidské zdraví a jejich výrobou a koupí podporujeme zároveň lepší životní prostředí

Andrographis paniculata

Základní bylina tradičního ajurvédského lékařství. Používá se k regeneraci a celkovému posílení organizmu. Snižuje tělesnou teplotu. Odvar z byliny se užívá k pročištění krve. Užívá se též při úplavici, střevních kolikách, poruchách trávení a onemocnění jater.

Rostlina je obsažena v čaji Kalamegha.

 

 

Bazalka svatá

Bazalka je v Indii tradičně posvátnou bylinou, v Itálii platí za symbol lásky a ve Francii je odznakem královského rodu. Podle staroindických písem jsou bazalce připisovány nejrůznější duchovní síly podporující otevřenost srdce a jasnost mysli. Používá se již po staletí jako lék proti kašli, nachlazení a bolení hlavy. Snižuje horečku, uklidňuje nervy, zvyšuje celkovou psychickou odolnost a posiluje imunitní systém organizmu. Podporuje trávení a zlepšuje střevní funkce. Je také oblíbeným domácím lékem při žaludečních a střevních problémech všeho druhu. A v ne-poslední řadě se bazalka doporučuje jako podpora při léčbě počátečního stádia rakoviny.

Rostlina je obsažena v čaji Tulsi, Brahmi, Mahaphala a Nimba.

 

 

Bergénie jazýková

Močopudná bylina tradin používána pi poruchách funkce ledvin a zánětech močového měchýře. Odstraňuje bolesti moového ústrojí a doporuuje se k jeho celkovému proištní. Úinn psobí na rozpouštní ledvinových kamen.

Rostlina je obsažena v čaji Varuna.

 

Boerhaavia diffusa

Bylina se používá k ozdravení funkce jater, odstraňuje toxické látky, uplatňuje se při léčbě alkoholismu, působí proti infekcím a má pro-tizánětlivé účinky. Podporuje vyměšování, pocení, snižuje horečku, uvolňuje napětí a tiší bolesti hlavy, zubů, kloubů i svalů. Ulevuje při kašli a zánětech horních cest dýchacích.

Rostlina je obsažena v čaji Kalamegha.

 

 

Eclipta alba Hassk

Používá se při poruchách žlučníku, ciróze jater, proti žloutence a při kožních onemocněních. Zastavuje krvácení, léčí rány a zabra-ňuje infekci. Uvolňuje bolesti hlavy, uší i očí.

Rostlina je obsažena v čaji Kalamegha.

 

Embelia ribes

Bylina se v Indii tradičně používá ke snižování chuti k jídlu a k odbourá-vání tělesné nadváhy. Pomáhá odvádět tuky z tělesných tkání a reguluje proces zažívání. Působí proti žaludečním potížím, zácpě, zápalu plic, bolestem v krku a ulevuje při bolestech hlavy.

Rostlina je obsažena v čaji Shunthi, Vidanga a Kalamegha.

 

Embilika lékařská

Amalaki je v Indii považován za posvátný strom a to především pro své velice výživ-né tzv. „nebeské ovoce“, které je vůbec nejbohatším přírodním zdrojem vitamínu C (3.000 mg v jednom plodu) . Obsahuje třicetinásobně vyšší množství vitamínů C než pomeranč. Plod Amalaki je v ajurvédské medicíně doporučován k vyživování tělesných tkání a celkovému posílení organizmu. Vytváří společně s Bibhitaki a Ha-ritaki známou ajurvédskou kombinaci Triphala podporující zdraví, duševní i tělesnou odolnost a imunitní systém organizmu. Stará legenda praví, že v dávných dobáchmudrc Chyawan obnovil své podlomené zdraví konzumací tohoto ovoce a poté se dožil vysokého věku. Zvyšuje tvorbu červených krvinek, reguluje hladinu cukru v krvi, působí protizánětlivě, léčí výtoky způsobené zánětem ženských orgánů, ulevuje při žaludečních a zažívacích potížích. Zlepšuje zrak, tiší kašel, snižuje horečku, uklidňuje nervy a zabraňuje tvorbě lupů.

Rostlina je obsažena v čaji Shunthi a Nimba.

 

 

Gymnema lesní

Základní ajurvédská bylina tradičně aplikovaná při léčbě cukrovky. Odbourává cukr, zvyšuje produkci insulinu ve slinivce břišní a celkově regeneruje a obnovuje její funkce. Snižuje chuť na sladké, posiluje krevní oběh a zvyšuje vylučování moči.

Rostlina je obsažena v čaji Mahaphala.

 

 

Hřebíčkovec šabrejový

Bylina je tradiční alternativní medicínou používaná ke snižování hladiny cukru v režimu diabetické diety a při výskytu chudokrevnosti.

Rostlina je obsažena v čaji Mahaphala.

 

Hřebíčkovec vonný

Ve starodávné Číně byl hřebíček používán pro osvěžení dechu. V Indii se tradičně užívá při nachlazení, kašli, bolestech v krku, nevolnosti, zácpě a žaludečních i trávicích potížích. Hřebíček je dobře znám svými desinfekčními a tišícími účinky při bolestech dásní a zubů.desinfekčními a tišícími účinky při bolestech dásní a zubů.Rostlina je obsažena v čaji

Rostlina je obsažena v čaji Tulsi a Shunthi.

 

 

Kardamomovník obecný

Kardamom je znám již od dob babylónských králů. Ve starověkém Egyptě byl s oblibou žvýkán za účelem zbělání zubů a osvěžení dechu. Staroindické texty uvádějí kardamom jako nedílnou součást ajurvédské medicíny a ve starověkém Řecku i Římě byl používán především jako ajurvédské medicíny a ve starověkém Řecku i Římě byl používán především jako vonná látka. Kardamom zvyšuje výkonnost organizmu, povzbuzuje mozkovou činnost a podporuje paměť. Napomáhá dobrému trávení, zvyšuje vstřebávání výživných látek a podporuje střevní funkce. Zamezuje nadýmání a přináší úlevu při nevolnosti. Používá se tradičně jako koření a ochucovadlo pokrmů.

Rostlina je obsažena v čaji Guduchi.

 

Kardamomovník šípový

Semínka se používají při žaludečních obtížích a poruchách trávení. Bylina má protizánětlivé účinky, ulevuje při kašli a nachlazení.

Rostlina je obsažena v čaji Tulsi a Shunthi.

 

Kratevka nurvala

Kratévka je močopudná bylina používaná k odstraňování infekcí, bolestivého močení a léčbě orgánů močového ústrojí. Rozpouští močový písek a ledvinové kameny.

Rostlina je obsažena v čaji Varuna.

 

Kotvičník zemní

Ajurvédská močopudná bylina aplikovaná při poruchách a zánětech orgánů vylučovacího a pohlavního ústrojí. Používá se k léčbě impo-tence, rozpouští močové kameny a regeneruje činnost ledvin.

Rostlina je obsažena v čaji Varuna.

 

Kropenáč

Podle indické ajurvédy je bylina doporučována k léčbě cukrovky. Snižuje hladinu cukru v krvi a vylučování žaludečních šťáv. Pomáhá proti žaludeč-ním vředům, reguluje zažívání a odstraňuje nechutenství.

Rostlina je obsažena v čaji Mahaphala.

 

Křídlok santalový

Santalové dřevo je dobře známé svým chladivým a uklidňujícím působením na tělo i ducha. Podporuje duševní rovnováhu, a proto se používá jako vonná látka k meditaci a relaxaci. Aplikuje se při kožních poraněních, zánětech a infekcích. Doporučuje se jako podpůrný prostředek k léčbě hemoroidů.

Rostlina je obsažena v čaji Brahmi a Nimba.

 

Kurkumovník dlouhý

Kurkuma je známá jako léčivá bylina již z doby starověké Asýrie. V systému indické ajurvédy představuje symbol blahobytu a očisty celého těla. Používá se při horečce, infekcích, kožních onemocněních a zánětu nosních dutin. Zamezuje kornatění tepen, léčí rány a poranění pokožky. Podle tradiční čínské medicíny regeneruje funkci jater, odvádí toxické látky z těla, zastavuje krvácení, působí antisepticky a ulevuje při menstruačních potížích. Působí proti alergiím, astmatu, senné rýmě a hemoroidům. Mnohá studia prokázala léčivý účinek kurkuminu v případech rakovinových onemocnění. Všeobecně platí, že kurkuma je vynikajícím prostředkem péče o pleť. Při pravidelném vnitřním používání dodává pokožce jas a krásu. Čistí krev a pomáhá proti tvorbě akné.

Rostlina je obsažena v čaji Nimba.

 

 

Lékořice lysá

Lékořice je tradiční domácí lék používaný k regeneraci a celkovému posílení organizmu. Aplikuje se při astmatu, kašli, bolení v krku a akutnímu i chronickému zánětu průdušek. V Japonsku se používá jako účinný prostředek při poruchách endokrinního systému a zánětu jater. Pomáhá při pálení žáhy, žaludečních potížích a revmatismu.

Rostlina je obsažena v čaji Tulsi, Brahmi, Arjuna, Shunthi, Guduchi, Nimba a Kalamegha.

 

 

Leukatka hlavatá

Bylina se používá jako sérum při uštknutí hadem. Aplikuje se při poruchách funkce jater, podporuje léčbu žloutenky, čistí krev a snižuje horečku.

Rostlina je obsažena v čaji Mahaphala a Kalamegha.

 

 

Mořena srdčitá

Ajurvédská bylina známá jako „čistič krve“. Zlepšuje krevní oběh a prokrvení pokožky, odstraňuje kožní infekce, léčí ekzémy, opary a zabraňuje tvorbě akné. Aplikuje se při silné a bolestivé mens-truaci. Ozdravuje funkci jater, sleziny, slinivky břišní a ledvin. Podporuje léčbu nádorových onemocnění.

Rostlina je obsažena v čaji Nimba.

 

 

Nardovník jatamanský

V Indii se bylina již dlouhá staletí používá jako uklidňující vonná látka a prostředek proti epilepsii, hysterii a k celkovému posílení nervového systému. Aplikuje se při zvýšeném krevním tlaku a nespavosti.

Rostlina je obsažena v čaji Sarpaghanda.

 

 

Oman větevnatý

V ajurvédské medicíně se používá k regeneraci kardiovaskulárního systé-mu a při odtučňovací kůře pro svou schopnost odbourávat tukové buňky a snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Aplikuje se při angíně, onemocněních průdušek a dýchacích potížích. Používá se také k léčbě tuberkulózy.

Rostlina je obsažena v čaji Arjuna a Vidanga.

 

 

Pupečník asijský

Pupečník asijský je tradiční ajurvédská bylina používaná pro osvěžení mysli a povzbuzení paměti. Regeneruje mozkové buňky, zvyšuje mentální bdělost a posiluje schopnost chápavosti a jasného myšlení. Posiluje krevní oběh, zlepšuje prokrvení tkání, rozšiřuje cévy, zvyšuje celkovou odolnost nervového systému a působí jako uklidňující prostředek při stresu, depresích a nervovém vypětí. Úspěšně je také aplikován při revmatických onemocněních. Používání pupečníku je rozšířené po celé Indii a Indonésii. V Číně je bylina známa již několik tisíc let a je tradičně považována za „zázračný elixír života“. Legenda vypravuje o léčiteli jménem LiChing Yun, který se dožil 256 let především pitím čaje připraveného z této byliny.

Rostlina je obsažena v čaji Brahmi.

 

 

Phyllantus niruri

V ajurvédské medicíně se Phyllantus používá již přes 2000 let a to především k regeneraci a posílení funkce jater. Aplikuje se při žloutence, úplavici, kožních vředech a časté menstruaci.

Rostlina je obsažena v čaji Kalamegha

 

 

Skořicovník cejlonský

Skořice dodává životní sílu, zvyšuje psychickou odolnost a po-vzbuzuje při duševním vyčerpání. Používá se při neuralgických a revmatických obtížích. Ulevuje při bolestech zubů. Napomáhá dobrému trávení a aplikuje se při onemocnění průdušek.

Rostlina je obsažena v čaji Brahmi.

 

Skořicovník tamala

Tato byliny zlepšuje trávící funkce, odstraňuje nadýmání, ulevuje při kašli a nachlazení. Je účinným prostředkem proti pálení žáhy, pocitům nevolnosti a osvěžuje dech.

Rostlina je obsažena v čaji Tulsi, Brahmi a Shunthi.

 

Šáchor okrouhlý

Šáchor má širokou škálu použití, jako většina ajurvédských bylin. Reguluje žaludeční funkce a napomáhá správnému trávení a metabolickým procesům. Regeneruje střevní flóru, zamezuje průjmům i úplavicím a užívá se k léčbě žaludečního kataru a střevních kolik. Pomáhá při kožních onemocněních, pročišťuje krev a snižuje tvorbu akné. Doporučuje se jako ozdravná kůra při léčbě nádorových onemocnění. Stimuluje funkce pohlavních orgánů. Ulevuje při křečích a bolestivé menstruaci.

Rostlina je obsažena v čaji Shunthi a Kalamegha.

 

 

Tinospora srdčitá

Posiluje imunitní systém organizmu, zabraňuje infekcím a regeneruje funkci jater. Aplikuje se při poruchách trávení, nechutenství, zánětu pobřišnice, žloutence, úplavici, otravě krve, kožních onemocněních a revmatismu. Doporučuje se při léčbě rakoviny chemoterapií.

Rostlina je obsažena v čaji Arjuna, Mahaphala, Shunthi, Guduchi, Nimba a Kalamegha.

 

 

Voňatka citronová

Vonná citrónová tráva je častou přísadou ajurvédských čajových směsí. Podporuje krevní oběh, snižuje horečku, podporuje pocení, zklidňuje mysl a uvolňuje fyzické i psychické napětí. Posiluje celkovou odolnost nervového systému a napomáhá procesu trávení.

Rostlina je obsažena v čaji Brahmi, Mahaphala, Sarpaghanda, Shunthi, Guduchi a Nimba.

 

Vrcholák arjuna

Vysoce ceněná ajurvédská bylina napomáhající regeneraci srdeč-ního svalstva. Používá se při srdeční slabosti, zánětu osrdečníku a angině pectoris. Posiluje srdeční činnost, odstraňuje únavu a pod-poruje celkové povzbuzení organizmu.

Rostlina je obsažena v čaji Arjuna a Vidanga.

 

Vrcholák bellirica

Bibhitaki vytváří spolu s Haritaki a Amalaki známou ajurvédskou kombinaci Triphala podporující zdraví, duševní i tělesnou odolnost a imunitní systém organizmu. Aplikuje se při poruchách funkcí trávicího ústrojí, kožních onemocněních a léčbě jater.

Rostlina je obsažena v čaji Shunthi, Nimba a Kalamegha.

 

Vrcholák chebule

Podle indické mytologie rostlina Haritaki vyklíčila z kapky nebeského nektaru, která dopadla na zem z poháru boha Indry. Haritaki vytváří spolu s Bibhitaki a Amalaki známou ajurvédskou kombinaci Triphala podporující zdraví, duševní i tělesnou odolnost a imunitní systém organizmu. Doporučuje se při astmatu, bolestech v krku, žaludečních potížích, nevolnosti, srdeční slabosti a poruchách zraku.

Rostlina je obsažena v čaji Shunthi a Nimba.

 

Witánie snodárná

Ashvagandha je považována ze velmi důležitou bylinu v systému ajurvédské medicíny. Její používání je známé již několik tisíc let. Uklid-ňuje při nervovém vypětí, stresu a depresích. Snižuje mentální labilitu a odstraňuje pocity úzkosti. Podporuje paměť, posiluje soustředěnost, schopnost učení a celkovou mentální bdělost. Posiluje imunitní odolnost organizmu, snižuje horečku, léčí záněty a odstraňuje infekce.Rostlina je obsažena v čaji Brahmi.ňuje při nervovém vypětí, stresu a depresích. Snižuje mentální labilitu schopnost učení a celkovou mentální bdělost. Posiluje imunitní odolnost organizmu, snižuje horečku, léčí záněty a odstraňuje infekce.

Rostlina je obsažena v čaji Brahmi.

 

Zázvorovník lékařský

Zázvor je oblíbeným typicky ajurvédským lékem i kořením. V tradiční čínské medicíně je zmiňován již před dvěma tisíci lety. Jako koření a prostředek podporující trávení znali zázvor už staří Římané. Používá se při kašli, nachlazení, nevolnosti, zácpě, nadýmání, trávících a žaludečních potížích. Přispívá k udržení zdravé střevní flóry, ničí choroboplodné zárodky a posiluje imunitní systém. Uvolňuje ztuhlé svaly, křeče a bolesti kloubů.

Rostlina je obsažena v čaji Tulsi, Brahmi a Shunthi.

 
contents ©2024 www.bionebe.cz | Standa-David.com