Přírodní produkty jsou prospěšné pro lidské zdraví a jejich výrobou a koupí podporujeme zároveň lepší životní prostředí

Mikroklima velkoměst aneb na problémy dýchacích cest pomocí speleoterapie

Už několik desítek let se řeší mikroklima nad velkoměsty. Doslova zamořená městská atmosféra přispívá k mnoha chorobám, kterými jsou zejména nemoci dýchacích cest, záněty očních spojivek, kožní záněty nebo záněty nosohltanu. Typicky městským produktem bývají oba druhy smogu (suchý fotochemický v létě a mokrý, redukční neboli sirný v zimě). Smogové situace ve velkoměstech neprospívají vůbec nikomu, zejména pak oslabeným jedincům, dětem, starým lidem a dokonce ani rostlinám a živočichům. V ovzduší jsou v těchto obdobích vysoké koncentrace oxidů dusíku, oxidů síry, jedovaté sloučeniny kadmia, olova, oxidů uhlíku, ale také sloučeniny mědi nebo zinku. Ovzduší je také hostitelem pro mnoho bakterií a virů, které se šíří kapénkovou infekcí. Nejčastěji se bakterie a viry šíří pomocí prachových částic, na které se nabalují spolu s dalšími jedy, kterými jsou zejména těžké kovy. Nesmíme opomenout ani plísně a houby, které mají schopnost vyvolávat alergickou reakci. Takto infekční aerosol se šíří prakticky kdykoli a kdekoli. Záleží na imunitě člověka a odolnosti jeho organismu. Pokud imunita člověka selhává, začínají se u něho objevovat nejen různá onemocnění, ale i onemocnění trvalejšího a pravidelného rázu, kterými jsou ALERGIE (atopický ekzém, alergická rýma, astma). Většinou se při velmi nepříznivém městském klimatu doporučuje, pokud možno, nevycházet a nevětrat. Ovšem děti ráno musí chodit do školy, do školky a my do zaměstnání, takže toto doporučení je sice vynikající, ale řídit se jím, jde velmi obtížně. Jedinou možností, která zbývá, je posilovat náš imunitní systém.

Slunění ve velkoměstech

V letním období rádi navštěvujeme termální bazény a veřejná nebo přírodní koupaliště. Chodíme na ně za účelem zchlazení ve vysokých teplotách. Mnoho z nás má také doma na zahradě bazény s pitnou (ale i užitkovou vodou). Koupeme se velmi rádi, zejména děti. Jak je to ale s opalováním ve velkoměstech? Máte-li domek s bazénem či pobýváte na veřejném koupališti přímo ve městech nebo jejich okrajových částech, s účinností opalování příliš nepočítejte. Energie slunečních paprsků je zde omezena až o jednu čtvrtinu. Prach ze silnic nebo železnic, kouř z továren a automobilů, výpary z vodních ploch nebo infekční aerosol zadržují UV záření. Plyny obsažené v ovzduší navíc pohlcují zářivou energii a propouštějí paprsky krátkovlnného spektra, které směřuje od Slunce k nám na Zemi v omezeném množství. Vitamínu D tedy na koupalištích ve velkoměstech příliš nenačerpáte. Naopak, ve vysokých teplotách a bezvětří se ve velkoměstech můžete dočkat spíše FOTOCHEMICKÉHO SMOGU . Za koupáním je dobré si dojet někam do přírody, rozhodně co nejdál od velkoměst. Na venkově už je ovzduší podstatně lepší a koupání ve volné přírodě i pro mnohé alergiky bezpečnější, protože v přírodních koupalištích není chlór. Ovšem i zde je třeba mít se na pozoru před nebezpečnými SINICEMI . Hustá oblaka sazí a kouře vysoká i několik set metrů jsou zde však oproti velkoměstům výrazně omezena a mikroklima na venkově má o poznání lepší složení.

Léčba v jeskyních

Máte-li vy nebo vaše děti dýchací problémy a projevuje-li se u vás už dlouhá léta astma, zkuste si naplánovat dovolenou nebo alespoň výlet do přírodní jeskyně. Dlouhodobý nebo opakovaný pobyt v jeskyních vám výrazně posílí vaše dýchací cesty, cévní systém a potíže se srdcem. Nikde v přírodě, neexistuje pro člověka tak vysoké procento nabitých iontů, jako právě v přírodních jeskyních. Často tyto pobyty pomohou lidem trpících astmatem, jimž nezabírá žádná léčba. Navíc pobyty v jeskyních při vysokých teplotách pomohou přirozeně zchladit organismus spíše, než pobyt na koupališti, protože teplota v jeskyních se pohybuje kolem 5-9 °C. Takový výlet s dvouhodinovou prohlídkou se bude líbit nejen dospělým, ale i dětem. Jeskyně jsou tajemné, uměle osvětlené a plné zajímavých útvarů, jež příroda sama vytvořila. Děti zde zpívají písničky, aby se jim lépe dýchalo, a i vy se můžete přidat. Ovzduší v jeskyních je zcela odlišné od ovzduší nad povrchem Země. Obsahuje velmi malé procento mikrobů, ozonu a prachu. Vzduch v jeskyních obsahuje zároveň záporně nabité aerosoly vápníku a hořčíku, které působí na organismus velmi příznivě a ve vzájemné synergii. Proudění vzduchu zde není téměř žádné a při pobytu delším než půl hodiny je zapotřebí rozhodně bunda, mikina nebo svetr, i přesto, že venkovní teplota atmosféry dosahuje 30 °C. V některých jeskyních je výrazné převýšení buď směrem dolů, nebo směrem nahoru, takže taková dvouhodinová procházka pořádně roztáhne plíce. Navíc budete obdivovat překrásné stalagmity, stalaktity, stalagnáty a spoustu dalších zajímavých útvarů, které se tvořili i tisíce let.

Jeskyně v České republice:

-    Koněpruské jeskyně
-    Bozkovské dolomitové jeskyně
-    Chýnovská jeskyně
-    Zbrašovská aragonitová jeskyně
-    Javoříčské jeskyně
-    Mladečské jeskyně
-    Jeskyně na Pomezí
-    Jeskyně na Špičáku
-    Punkevní jeskyně
-    Jeskyně Balcarka
-    Kateřinská jeskyně
-    Sloupsko-šošůvské jeskyně
-    Jeskyně na Turoldu
-    Jeskyně Výpustek

Návštěvu jeskyní můžeme vřele doporučit všem jako pobyty nebo jako celodenní výlety s celou rodinou. V některých jeskyních vás jejich provozovatelé a zaměstnanci naučí zároveň správným dechovým cvičením a dechové gymnastice. V mnohých z nich jsme byli přímými účastníky nejen u nás v České republice, ale i na Slovensku.

Jeskyně na Slovensku:

-    Belianska jaskyňa
-    Bystrianska jaskyňa
-    Demänovska jaskyňa slobody
-    Demänovska l´adová jaskyňa
-    Dobšinska l´adová jaskyňa
-    Domica
-    Driny
-    Gombasecka jaskyňa
-    Harmanecka jaskyňa
-    Jasovska jaskyňa
-    Ochtinska aragonitova jaskyňa
-    Važecka jaskyňa

Při návštěvě jeskyní posilujete zároveň imunitní systém, který všichni nezbytně potřebujeme k prevenci před onemocněním. K posílení imunitního systému můžeme doporučit také některé výrobky v našem e-shopu. (YUCCAELEUTHEROKOKŽENŠEN , KYSELINA LISTOVÁ )

Na závěr nesmíme opomenout jednu velmi důležitou poznámku. Výrobek, preparát, léčebná metoda nebo doporučení nemusí zabírat na každého stejně. Každý člověk je originál. Názory se velmi různí a člověk by měl vyzkoušet preparátů a možností co nejvíce, aby si z celé té škály výrobků a doporučení, která jsou na trhu, vybral právě pro sebe to nejlepší. Zavrhování jiných preparátů, metod nebo postupů není jistě to pravé, neboť právě vašemu sousedovi od vedle pomohl tento či onen přípravek nebo doporučení potíže zmírnit, ba dokonce vyléčit. Měli bychom navíc velmi pozorně číst obsahované složky přípravku, zjistit si o nich správné informace a pozorně prostudovat odstavec kontraindikace. Jakmile se nám nebude přípravek, vzhledem k obsahovaným látkám a případným kontraindikacím líbit, poraďme se před užíváním v lékárně nebo přímo s lékařem. To platí zejména pro léky. Přírodní preparáty jsou na tom většinou (ale ne vždy!) o něco lépe. Jsou volně prodejné, bez receptu, a to zvláště proto, že jejich kontraindikace nejsou zdaleka tak masivně popsány jako u léků. Vyberme si zkrátka pro sebe vždy to nejlepší, neboť jde především o nás samotné a nikdo jiný se lépe nezná než my sami.

26.8.2011

contents ©2024 www.bionebe.cz | Standa-David.com